Merhaba kıymetli okuyucularım; Cumhuriyet'in ilanının 97. Senesi coşkuyla milletimiz tarafından kutlanmıştır.

Cumhuriyet geleceğe büyük bir ümitle bakmamızı sağlayan, gurur verici atılım ve başarıları, her türlü zorlu engelin aşılması konusunda bizlere güç vermesidir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK MİLLETVEKİLİ MİLLETİN VEKİLİDİR DEMİŞTİR.

Atatürk'ten Beyaz Eldivenliler dediği kimler acaba? Buyurun birlikte okuyalım....

Başbakan İsmet İnönü milletvekillerinin iş takipçiliği yapmalarına karşıydı. Bunu yasaklayan yasa çıkarmak istiyordu.

Atatürk ayrı görüşteydi: “Bu kanunla olmamalı. Milletvekilleri böyle işlere girmenin sakıncalı olduğunu kendileri anlamalıdır.

Bir milletvekilineihalelere girmeyeceksin' demek, milletin seçtiği insanın idrakine güvenmemektir.

Birkaç milletvekilinin yaptığı yanlış tüm milletvekillerinin üstüne yayılmamalıdır.”

Kuşkusuz konu basında da yer aldı. Falih Rıfkı Atay, İnönü'den yanaydı; görüşünü Ulus'taki köşe yazısına taşıdı.

O günlerde, Milli Savunma Bakanı Abdülhalik Renda'nın İnönü'yü ziyaret ettiği ve ihale takipçiliği yapan bir milletvekilinden duyduğu rahatsızlığı ilettiği bilgisi, Atatürk'ün kulağına geldi.

Milli Savunma Bakanlığı silah alımı için ihale açmıştı ve iki firma adına bir milletvekili, iki ayrı teklif vermişti. Yani… İhaleyi hangi firma kazanırsa kazansın, kâr aynı kişinin cebine gidecekti!

Firmalar adına teklif veren kişi, Maraş Milletvekili Mithat Alan'dı.

Atatürk'ün yakın arkadaşlarından Kılıç Ali'nin ablası Naima ile evliydi; yani eniştesiydi.

Atatürk, İnönü'ye sordu? Bu işin içinde Kılıç Ali'nin de parmağı olabilir mi? Sanmıyorum Paşam, belki kullanılıyor olabilir!

Sorunu çözmek Atatürk'e kaldı…

O akşam konunun muhatapları Abdülhalik Renda, Falih Rıfkı Atay, Kılıç Ali vs. Çankaya Köşkü'ne davet edildi.

Atatürk birden Kılıç Ali'ye, “Enişten nasıl” diye sordu.

Kılıç Ali, “Sayenizde iyidir Paşam” yanıtını verince Atatürk sinirlendi: “Neden benim sayemde iyi olacakmış, kendi sayesinde iyidir.”

Sofrada Atatürk konuyu milletvekillerinin iş takipçiliğine getirdi. “Bir milletvekili demek, o ülkenin en yetişkin insanı demektir. Millet için yararlı olabilmesi buna bağlıdır.

Onun için dokunulmazlığı vardır. Milletvekili beyaz eldivenli adam demektir. Ben arkadaşlar arasında eldivenini lekeleyen birilerinin olacağına inanmak istemiyorum.”

Falih Rıfkı'ya dönerek, “Hiçbir milletvekili böyle alçak işlere tenezzül edemez, rahat ol sayın yazar, rahat ol!” dedi.

Ardından hep birlikte  Mithat Alanın evine gittiler orada sohbete devam ettiler bir ara Mithat Alana  bakarak; “Sizin işler nasıl gidiyor sayın vekilim?” dedi..

Milletvekili olunca elimdeki ufak tefek işleri dağıttım Paşam. Şimdi ticaretle uğraşıyorum. Yaa öyle mi? Demek yanlış biliyorum, senin bazı temsilcilikler yaptığını söylemişlerdi. Bir-iki silah fabrikasının mümessilliği, temsilciliği var Paşam.

Hangileri onlar? Biri Çekoslovakya'nın, diğeri Fransa’nın… Ticaretle uğramadığını söylediğine göre bunlar fahri işler herhalde. Fahri değil pek Gazi hazretleri, iş olursa küçük bir komisyon veriyorlar. Nasıl yani yüzde 5, yüzde on? Gazi Paşam yüzde yarım, yüzde bir bazen yüzde iki…

Peki siz bu komisyona karşılık ne yaparsınız? Fabrikaların Türkiye'deki işlerini gözetirim. İhale olursa haber veririm. Fabrika adına teklif veririm. – Anlaşıldı. Yani Türkiye'de fabrikaların işini kovalarsınız.

Atatürk sonra Kılıç Ali'ye döndü: “Yani Kılıç, para kazanacak ne işler var görüyor musun? Sen bunlardan bana hiç bahsetmezsin.”

Kılıç Ali çok üzgündü, “Paşam beni bilirsiniz, ben bu işlerden anlamam ve yapanlardan da pek hoşlanmam. İşte yüzü burada, ben Mithat'a kaç defa söyledim bu işlerle uğraşma diye. Milletvekili milletvekilidir o kadar.”

Bak bunu iyi söyledin Kılıç, milletvekili milletin vekilidir, milletin derdiyle uğraşacak.

Sonra tekrar Mithat Alan'a döndü Atatürk: Siz eskiden beri bu fabrikaların temsilcisi misiniz Mithat Bey? Çekoslovakya silah temsilciliğini iki yıldır, Fransız silah temsilciliğini dört aydır Paşam.

Atatürk, Bakan Renda'ya sordu: Orduya silah alım ihale ilanını kaç ay önce vermiştin sayın bakan?

– Dört ay önce efendim… Bu yanıt üzerine Atatürk, “Haydi arkadaşlar kalkalım!” dedi. Kılıç Ali, eniştesi Mithat Alan ile konuştu.

Ortada hırsızlık, rüşvet yoktu. Fakat… Bir milletvekilinin iş takipçiliği yapması doğru değildi. Eniştesinin istifa etmesini istedi. Maraş milletvekilliği yapan Mithat Alan elindeki istifa mektubuyla Çankaya Köşkü'ne çıktı.

Sonuç olarak; Atatürk makamına kabul etmedi. Elindeki istifa dilekçesini yavere bırakıp gitti. Evet hayatımız birilerinin tekelinde olmamalı.. Milletvekili milletin vekilidir, milletin derdiyle uğraşacak.

İnsanın ilim ve edebi, en büyük varlığıdır. Eskimez, çürümez, kaybolmaz.( Mevlana)   

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. ( Kazım İLHAN)

Bu sözün ne kadar önemli olduğunu konular işlendikçe fark edeceğimizden eminim.

Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. ( Kazım İLHAN )

 Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.

 KAZIM İLHAN

SOSYOLOG VE AİLE DANIŞMA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.