Eğitim, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı'nın Eğitim Merkezi tarafından 5 gün boyunca gerçekleştirildi. Öğrencilere, sahada yangınla mücadele, itfaiye araç ekipman kullanımı, yangın güvenlik önlemleri gibi birçok konuda teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan öğrencilere sertifikaları takdim edildi.Eğitim merkezinin hizmet içi eğitimlerine ek olarak, üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğrenim gören öğrencilere de eğitimlerin devam ettiğini belirten İtfaiye Dairesi Başkanlığı Eğitim Merkezi Eğitim Amiri Mehmet Aşıkoğlu, öğrencilere sağlanan bu eğitimlerin meslek hayatlarında büyük fayda sağladığını vurguladı. Aşıkoğlu ayrıca, tüm sivil savunma ve itfaiyecilik bölümü öğrencilerini eğitim merkezlerine davet etti.
Ardahan Üniversitesi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı'nda görevli Öğretim Görevlisi Hilmi Güzel, öğrencilerin bu eğitimle malzeme ve ekipman bilgisi, uygulama çalışmaları, yangına müdahale ve kurtarma tekniklerini daha yakından öğrenme fırsatı bulduklarını ifade etti. Güzel, Büyükşehir Belediyesi'ne sağlanan imkanlar için teşekkür etti.
Eğitim programına katılan öğrencilerden Kadir Can, Samsun İtfaiyesi'nin düzenlediği eğitimin teorik bilgilerin uygulama fırsatı bulmalarını sağladığını belirterek, öğrendiklerinin meslek hayatlarına büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Diğer bir öğrenci Yusuf Kerevitçioğlu ise uygulamanın teoriden farklı olduğunu vurgulayarak, beş gün boyunca Büyükşehir Belediyesi tarafından kendilerine sağlanan destek için teşekkür etti.
![](https://www.amisoshaber.com/images/files/2023/12/65806fc505064.jpg)
![](https://www.amisoshaber.com/images/files/2023/12/6580702288a78.jpg)