İki liderin eşleri, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'ni ziyaret ederek kültürel ve sanatsal mirası paylaştılar.Ziyaret kapsamında Emine Erdoğan ve Ziroat Mirziyoyeva, "Köklerden Gelen Miras" sergisini gezdi. Sergide, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından hazırlanan ve Olgunlaşma Enstitüleri’nin el emeği ürünlerinin yer aldığı eserler sergilendi. Emine Erdoğan, Mirziyoyeva’ya Türk kültüründe önemli yeri olan tahta baskı tekniği ile kumaş üzerine baskı yapmayı gösterdi ve Ankara sof dokumasının tezgâhında yapılan işlemleri tanıttı. Mirziyoyeva, sof kumaşından yapılan ürünlere büyük ilgi gösterdi.
İki lider eşi, daha sonra "Fatih Sultan Mehmet Sergisi"ni ziyaret etti. Sergide, Millî Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu’dan detaylı bilgi alan Emine Erdoğan ve Ziroat Mirziyoyeva, "Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya'ya Girişi" tablosu önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.Millet Kütüphanesi’nin Cihannüma Salonu’nda yer alan Özbek kitaplığı bölümünde kitapları inceleyen konuk lider eşi Mirziyoyeva’ya, Emine Erdoğan tarafından Mevlana’nın "Mesnevi" eserinin Özbekçe baskısı hediye edildi. Mirziyoyeva ise Millet Kütüphanesi’ne Özbekçe eserler takdim etti.
Ziyarete ilişkin sosyal medya paylaşımında Emine Erdoğan, “Özbekistan Devlet Başkanı'nın eşi, değerli dostum Ziroat Mirziyoyeva Hanımefendi'yi ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duydum. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'ni ziyaret ederek, geleneklerimizin zarafetini ve sanatımızın derinliğini gözler önüne seren Köklerden Gelen Miras Sergisi'ni gezdik. Olgunlaşma Enstitülerimizin ürettiği Türk Dokuma kültürünün eşsiz parçalarını hayranlıkla inceledik. İstanbul'un Fethi’nin 571. yıl dönümüne özel hazırlanan Fatih Sultan Mehmet Sergisi'nde ise büyük bir hükümdarın mirasına tanıklık etmenin heyecanını paylaştık. Kütüphanemizin kitap hazinesine hediye ettikleri çok kıymetli eserler için Ziroat Mirziyoyeva Hanımefendi’ye teşekkür ediyorum. Her bir nadide kitabın, Özbekistan ile kadim dostluğumuzun bir nişanesi olarak geleceğe aktarılacağını temenni ediyorum.” ifadelerine yer verdi.
Bu kültürel buluşma, Türkiye ve Özbekistan arasındaki dostluk bağlarının güçlendirilmesine katkı sağladı ve iki ülkenin ortak mirasının paylaşılması adına önemli bir adım oldu.
![](https://www.amisoshaber.com/images/files/2024/06/66620cbd583d3.jpg)
![](https://www.amisoshaber.com/images/files/2024/06/66620cd062ed7.jpg)
![](https://www.amisoshaber.com/images/files/2024/06/66620ce735dd6.jpg)