AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaarslan'ın da katılımıyla gerçekleşen toplantıda, iki şehir arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve kadınların ekonomik hayatta daha güçlü bir konuma gelmesi için yapılabilecekler üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.
İki Dernekten Güçlü İşbirliği Adımı
SAMİKAD'ın davetlisi olarak Samsun'a gelen Gaziantepli iş kadınları, şehrin önemli isimleri ile bir araya gelerek ortak projeler geliştirme hedefiyle buluştu. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli ve GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek'in yanı sıra birçok iş kadını katıldı. Toplantının ana gündem maddeleri arasında ticari ilişkilerin güçlendirilmesi ve kadınların gelişimine yönelik desteklerin artırılması yer aldı.Kadınların Gücünü Ortaya Çıkarmak
Toplantıda konuşan SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli, kadınların sosyal ve ekonomik alanda daha güçlü hale gelebilmesi için hükümetin desteğini beklediklerini ifade etti. Dereli, "Kadınların iş hayatına katılım oranı yüzde 33 ve bunun sadece yüzde 12'si işveren. Karar mercilerinde temsil edilme oranımız ise yüzde 20 civarında. Biz sahip olduğumuz yüzde 70-80’lik gücü kullanamayan bir ülke konumundayız. SAMİKAD olarak kadın potansiyelini açığa çıkaracak projeler yapmaya ve kadını güçlendirmeye devam ediyoruz. Kadınlarımıza ayrıcalık istemiyoruz, sadece engel olunmasın istiyoruz," dedi.Siyasi Destek Sözü
Toplantıda söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaarslan, kadınların iş dünyasında ve toplumda hak ettiği yere gelmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirtti. Karaarslan, "Samsun ve Gaziantep iş kadınlarının çabası çok önemli. Sizlere her türlü desteğe hazırım. Sizleri bu ekiple Ankara’ya, TBMM’ye bekliyorum," diye konuştu.19 Mayıs Ruhunu Yaşatmanın Önemi
Çiğdem Karaarslan, toplantıda 19 Mayıs 1919'un tarihsel önemine de vurgu yaptı. Karaarslan, "1919 ruhunu yaşatmamız çok önemli. Çocuklarımızın 19 Mayıs ruhunu büyük bir güçle sahiplendiğini, bizden sonraki nesillerin de sahiplendiğini görmek çok güzel. Bunun için gururluyum. Bu şehrin milletvekili olduğum için gururluyum. Bu toprakların evladı olmak sorumlu olduğumu bana hatırlatıyor. Bu şehri ileri taşıma noktasında hepimizin sorumlulukları var," dedi.