Günde 4 bin 320 metreküp su arıtma kapasitesine sahip tesis, kısa süre içinde hizmete girecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, tesisin tamamlanmasıyla birlikte 19 mahallenin su sorununun çözüleceğini açıkladı.
SASKİ'nin Büyük Yatırımı
SASKİ, Samsun'un 17 ilçesinde altyapı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. İçme suyu, yağmursuyu, kanalizasyon ve atık su altyapı çalışmalarını sürdüren SASKİ, kırsal mahallelerin içme suyu problemlerini çözmeyi hedefliyor. Başkan Halit Doğan, "19 mahallemizin su problemini çözecek, hemşehrilerimizin yaşam standartlarını daha da artıracağız" dedi.İnşaat Tamamlandı, Test Aşamasına Geçildi
Terme ilçesinde Mayıs ayında başlatılan Örencik İçme Suyu Arıtma Tesisi Projesi'nin inşaat süreci sona erdi. Tesisin saha borulama işleri, vana, pompa-motor, debimetre ve diğer mekanik ekipmanların montajları tamamlandı. Elektrik tesisatı, aydınlatma, yangın alarmı ve kamera sistemleri de kuruldu. Şimdi ise gerekli tüm kontrollerin yapıldığı tesiste test işlemleri devam ediyor.75 Milyon TL’lik Dev Yatırım
Yaklaşık 75 milyon TL'ye mal olan tesis, uzun yıllardır su problemi yaşanan Terme ve Salıpazarı ilçelerindeki 19 mahalleye kesintisiz su sağlayacak. Örencik, Kervansaray, Ambartepe, Kocamanbaşı, Kesikkaya, Oğuzlu, Kazımkarabekirpaşa gibi mahalleler bu projeden faydalanacak.Başkan Doğan'dan Açıklama
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, arıtma tesisinin açılışına hazırlandıklarını belirtti. Başkan Doğan, "Tüm ilçelerimizde halkımıza sağlıklı ve memba kalitesinde su sağlamak için SASKİ ve ekiplerimiz gece gündüz çalışıyor. Terme Örencik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde kurulan sistemler test ediliyor. Açılışı gerçekleştirip hizmete alacağız. Kızlar Çayı’ndan temin edeceğimiz suyu burada arıtarak mahallelerimize dağıtacağız. Yaz aylarında yaşanan su problemini böylece çözmüş olacağız. Tesisimiz ilçelerimize ve hemşehrilerimize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.