Atığınız katık olsun, bütçenize katkı olsun" sloganıyla hayata geçirilen Katık Otobüsü, geri dönüştürülebilir atıkları ücret karşılığında topluyor. Bu proje, sadece çevresel değil aynı zamanda ekonomik ve sosyal faydalar sağlamak amacıyla hayata geçirilmiştir.Katık Otobüsü, vatandaşlardan getirilen geri dönüştürülebilir kağıt, plastik, cam ve metal atıkları kilogram bazında, sıvı yağları ise litre bazında ücretlendirerek teslim alıyor. Proje, her gün farklı bir durakta atıkları kabul ederek büyük ilgi görmekte. Bu sayede geri dönüşüme gönderilen atık miktarı artırılarak ekonomiye katkı sağlanmaktadır.
Katık Otobüsü, aynı zamanda ilçenin temizlik maliyetlerinin azaltılmasına katkıda bulunuyor. Geri dönüştürülebilir atıkların çöpe gitmesini engelleyerek kaynakta ayrıştırma alışkanlığını vatandaşlara kazandırıyor. Bu proje, hanelerde sıfır atık uygulamalarının yaygınlaşmasına önemli bir katkı sağlamaktadır.
Sosyal sorumluluk projelerine de odaklanan Katık Otobüsü, okullarda öğrencilere çevre bilinci ve geri dönüşüm konularında farkındalık kazandırmaktadır. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci liderliğinde yürütülen bu başarılı proje, çevre dostu uygulamaların toplumda yaygınlaşmasına önemli bir örnek teşkil etmektedir.
![](https://www.amisoshaber.com/images/files/2024/01/65b7d6010e8ae.jpg)
![](https://www.amisoshaber.com/images/files/2024/01/65b7d60c92cbb.jpg)