İyi Parti Yerel Yönetimler Bölge Toplantısı Samsun’da Yapıldı

İyi Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Muğla Milletvekili olan Metin Ergün, Türkiye Cumhuriyeti’nin en başta ‘Partili Cumhurbaşkanı Sistemi’ni’ ve ardından bunun beraberinde gelen sorunları dile getirerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Türkiye sistemsel bir yönetim krizi yaşamaktadır

Konuşmasının en başında problemlerin temel nedeni olarak açıkladıkları ‘Partili Cumhurbaşkanı Sistemi’nin Türkiye nezdinde sistemsel bir krize neden olduğunu vurgulayan Ergün, krizin sebepleri içinse ;
-Denge ve denetimin olmayışı
-Bir şahsın keyfi tercih ve uygulamalarına yol açacak olan bir sistem olduğunu
-Ve, antidemokratik bilhassa keyfiyetçi bir tabiata sahip olmasından kaynaklandığını vurgulayarak ne bugün ne de gelecekte bu sistemin Türkiye’nin problemlerini çözebilmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

Ve bu açıklamalarının yanında sistemin asli amacının sosyoekonomik sorunları çözmek olmadığını, bilahare bütün kamusal yetkileri tek bir elde toplamanın gayesi olduğunu da aktardı.

Bizler İYİ Parti olarak bunları ön görmüştük

Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi için Ergün, 2018 yılından itibaren her alanda kriz üstüne kriz çıkaran bir sistem olduğunu ve Türkiye’yi her alanda geriye götürdüğünün altını çizdi. Bunun yanında İYİ Parti’nin henüz 2017 yılında daha parti kurulmadan partinin Genel Başkanı olan Meral Akşener önderliğinde bütün yapılan engellemelere rağmen Anadoluyu karış karış gezerek bu sistemin yaratacağı sorunları milletimize anlattıklarını ve ne yazık ki haklı çıktıklarını aktardı.

Ergün, İYİ Parti’nin yerel yönetimdeki politikalarını, vizyonlarını zenginleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Partili Cumhurbaşkanı Sistemi’ni eleştirmeye devam eden Ergün, bu sistem için Türkiye Cumhuriyeti’nin modern devlet olma niteliğini zedelediğinin altını çizdi.  Buna binaen ise açıklamalarında dile getirdiği sistemin yanlışlar silsilesine ise bir nokta daha ekleyerek kurumları işlevsizleştirmeye aynı zamanda bu kurumların uzun yıllara dayanan kurumsal gelenek ve kültürlerini de yok ettiklerini aktardı.

Konuşmalarında sistem çarkının getirdiği mızraklara adım adım başlıklar ekleyen Ergün, özellikle hukuki ve iktisadi boyutta açıklamalarda bulundu. Hukuk sisteminin tamamen siyasallaştığını ve yargı bağımsızlığından da eser kalmadığını vurguladı. Ekonomi noktasında ise, Türk Lirası’nın son 4 yılda en fazla değer kaybeden para birimlerinden biri haline geldiğinin altını çizdi.

Partili Cumhurbaşkanı Sistemi bizi verilerde de geriye götürüyor

Uluslararası Tarafsızlık Endeksi öncüllerinde bu tahribatın her alanda belirgin bir şekilde görüldüğünün altını çizen Ergün:
‘‘Bu tahribatın belki de en büyüğü hukuk sisteminde ortaya çıkmıştır. Zira, bu dönemde hukuk sistemi tamamen siyasallaşmış ve yargı bağımsızlığından eser kalmamıştır. Toplumsal algıda hukuk, adalet üretme vasfını yitirmeye başlamıştır. Hukuk sisteminin içine düşürüldüğü bu durum biraz öncede belirttiğim gibi uluslararası endekslerde net bir şekilde görülmeye başlanmıştır.

Nitekim Dünya Adalet Projesi isimli kuruluşun hukukun üstünlüğü endeksinde Türkiye son 4 yılda 16 sıra gerileyerek 139 ülke arasında 117. sıraya düşmüştür. Bu sistem uygulanmaya başladığında uluslararası endekslerde Türkiye 101. sıradaydı. Yine aynı kuruluşun hükümetin yetkilerinin hukukla sınırlandırılması endeksinde ise 2018 yılında 111. Sırada olan Türkiye, 2021 yılında 134. sıraya gerilemiş durumdadır.

Temel haklar endeksinde ise Türkiye 2018’de 107. Sırada iken 2021’in sonunda 133. sıraya gerilemiş durumdadır.’’

Açıklamalarında endekslerde çıkan sonuçları başlıkları ile söylemeye devam eden Ergün: ‘’ Kısacası Partili Cumhurbaşkanı Sistemi’nin yarattığı hukuksuzluk, kuralsızlık ve keyfilik maalesef her alanda standartların düşmesine sebebiyet vermiştir.’’ açıklamasını yaptı.

Konuşmaya devam eden Ergün Ak Parti oligarşinin her geçen gün zenginliğe zenginlik katarken, bunların dışında kalan milyonların yoksullaştıkça yoksullaştığını belirtti ifadelerinde. Ve buna binaen Türkiye’nin bugün dünyanın en yüksek enflasyona sahip birkaç ülkeden biri haline geldiğine de değindi. Bunun ardı sıra ise devletin kurumu olan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarının bile yüzde 80’leri aşmış olduğunu ifade etti. Ve buna ek olarak devletin kurumunun inandırıcılık özelliğinin de kaybolduğunu vurguladı. Bu noktada ise bahsettiği kurumsuzluk ve kuralsızlık rejiminin tam olarak bu olduğunu belirtti.

İYİ Parti olarak bu sistemin yarattığı sorunları çözebileceğiz

Açıklamalarını İYİ Parti’nin hedeflerinden bahsederek tamamlayan Ergün: ‘’ İYİ Parti olarak bizim hedefimiz, kriz üzerine kriz yaratan bu sistemden bir an önce kurtarmak ve güçlendirilmiş parlamanter sisteme kavuşturmaktır. Biz Partili Cumhurbaşkanı Sistemi’nin yarattığı tüm bu sorunları İYİ Parti’nin donanımlı ve liyakatli kadrolarımızla kısa sürede çözebileceğiz, çözebileceğimize inanıyoruz.’’ dedi.

Gerekli açıklamaları detaylı şekilde yapan Ergün’ün peşine İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve  Samsun Milletvekili Bedri Yaşar : ‘’ Gidilmedik mekan, sıkılmadık el, alınmadık gönül bırakmamamız lazım.’’

 Samsun Milletvekili  Erhan Usta ise : ‘’Milletin sorunlarına tercüman olmamız gerek. Ve bunu ısrarlı bir şekilde yapmamız lazım.’’ dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.