Para için meslek icra etmiyoruz

Sağlık çalışanları mesleklerini icra ederken mesleklerinin kutsal bir meslek olduğunun bilinci ile tercihlerini yapmış ve bu bilinç ile vatandaşımıza hizmet etmektedirler. Para için mesleklerini icra etmemektedirler.


 Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çakma'ğın açıklamasındaki satır başları şu şekilde;


 Ayrıca  ödüllendirmede; 
 
1- Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan  Aile hekimleri, Aile Sağlığı çalışanları,
2- Genel idari, teknik hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlar,
3- Sağlık Evlerinde görev yapan Vekil ebe, hemşire olarak görev yapanlar,
4- Hastanelere de görev yapan süresiz sözleşmeli 4-d li çalışan (Temizlik personeli, veri giriş, güvenlik, klinik destek personeli yok sayılmıştır.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KORUYUCU EKİPMAN İHTİYAÇLARI ACİL GİDERİLMELİDİR.


Bir başka önemli husus koruyucu ekipman ve malzeme eksikliği ile ilgilidir. Sağlık Bakanlığı yöneticileri ile Genel Başkanımızın yaptığı görüşmelerde kendileri bu konuda bir eksiklik olmadığını ifade etmişlerdir. Fakat sahadan (Hastanelerde, Aile Sağlığı Merkezlerinde vs.) görev yapan sağlık çalışanlarından koruyucu ekipman eksiklikleri ile ilgili çokça şikayetler gelmektedir.
 
Bakanlık gönderdik, çalışan gelmedi diyorsa arada ulaştırmakla yükümlülerin ihmali var demektir. Bu sorun araştırılmalı, mesele acilen çözülmelidir. Periferde görev yapan sağlık çalışanlarının koruyucu ekipman ihtiyaçları acil giderilmelidir. Bu eksikliklerin giderilmesinde Büyükşehir belediyesi ve ilçe Belediyeleri üstlerine düşeni yapmalı sınırları içerisinde faaliyet gösteren hastane ve Aile Sağlığı Merkezleri ve 112 Acil Sağlı İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarının ihtiyaç duydukları tıbbi malzeme ve koruyucu ekipmanların temininde  gerekli desteği vermelidirler.  

ACİLEN  EN AZ 50 BİN SAĞLIK PERSONELİ ALIMI YAPILMASI GEREKLİDİR.


Sağlık Bakanlığı personel eksikliğinin giderilmesi konusunda 32 bin olarak açıklanan yeni istihdamın bugünkü ilanla birlikte sadece 18 Bininin sözleşmeli sağlık çalışanı olacağını görülmüştür. 14 Binde sürekli işçi alınacaktır. İş yükü ve personel eksikliği göz önünde bulundurulduğunda 18 Bin rakamı çok yetersizdir. Acilen  en az 50 bin sağlık personeli alımı yapılması gereklidir.  
 
Üniversite Hastaneleri içinde 3 bin alım yapılacağı Genel Başkanımızın yaptığı görüşmelerde ifade edilmişti. Üniversite hastaneleri için bu alımla ilgili de ilana çıkılmalı, sayısının daha da arttırılması için çalışma yapılmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.