Artık Hakkımızı Verin

Salgına karşı Türkiye’nin dört bir yanında tüm zorlu koşullara rağmen şifa dağıtan sağlık çalışanlarının bu hizmetinin karşılığının bir değerle asla ölçülemeyeceğini söyleyen Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak “Mesele sağlık çalışanının hakkı ve emeği olduğunda sıfır döner sermaye ödemesi gibi garabetlerin ortada durması asla kabul edilemez.” diye konuştu.


Bugün sağlık çalışanları nerede hizmet veriyorsa versin döner sermayeye bakıldığında hep hüsran ve kocaman bir sıfır gördüklerini anlatan Çakmak. ” Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal yapısının salgın ve sağlığa bağlı olduğu bu zamanda sağlık çalışanlarının ekonomik kayıplarının olması ve sorunlarının çözülmeyerek alın terlerinin ve emeklerinin yok sayıldığını görmek üzücüdür. Biz bu durumun düzeltilmesi adına var gücümüzle mücadele ediyoruz. Buradan kamu idaresine, yetkililere bir kez daha sesleniyorum. Döner sermaye sistemi çalışan odaklı olarak baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Sağlık çalışanları sıfır döner sermaye,5-10 TL gibi trajikomik ödemelere mahkum edilmekten kurtarılmalıdır” dedi.


Çalışanlara tavandan olan ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde bir tek ödeme mutlaka yapılarak adaletsizliğin ortadan kaldırılmasını ve kadro bekleyen çalışanların talepleri karşılanarak, 3600 ek göstergenin hayata geçirilmesini isteyen Çakmak, şunları söyledi:
“Yıpranma payı makul bir düzeye getirilmeli, mülakat kaldırılmalıdır. Şiddete ağır yaptırımlar gelmeli, ehliyet ve liyakat kamuda esas alınmalıdır. Bu taleplerimizin hepsinin yer aldığı ve ilk günden beri ısrarla hayata geçmesini istediğimiz Memur Paketi yasal düzenlemelerle hayat bulmalı, çalışanların sorunlarına çare üretilmelidir. Sağlık çalışanlarının sorunlarına acil olarak çare üretilmeli, talepleri karşılanmalıdır. Özlük hakları iyileştirilmelidir. Kırgın olan, tükenmişlik sendromu yaşayan çalışanların motivasyonunu yükseltmek için bu şarttır. Virüsün insanların birbirine yaklaştıkça yayıldığı nasıl bir gerçeklik ise sağlık çalışanlarının sorunlarına uzak kalındıkça meselenin içinden çıkılmaz bir hal alarak her yere olumsuz tesirleri olacağı da bir o kadar gerçektir. Maske virüsten koruyor ise de sağlık çalışanlarının sorunlarını maskelemek sağlık hizmetlerine zarar vermektedir.

Kısacası beklentimiz mali ve özlük haklarında gerekli iyileştirmelerin bir an önce yapılmasıdır. Türk Sağlık-Sen olarak dün olduğu gibi bugün de hak ve hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Çeyrek asrı aşan sendikal mücadelemizde hiçbir zaman geri durmadık. Her daim çalışanın yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Hak sahibine teslim edilene, sorunlar çözülene ve talepler karşılanana kadar durmayacağız. “

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.