Ana Sayfa Samsun Haberleri, Siyaset 31 Mart 2019

TüM Sandık Kurulu BaşKanlıklarının Dı̇Kkatı̇Ne!

31.03.2019 seçimlerinde Samsun’a özel olarak menşei belli olmayan kaynaklardan 2004 yılına ait olduğu iddia edilen, sahte, mesnetsiz, imzasız bir yazı ile oy pusulasında bize ayrılan sütunun alt bölgesine atılan oyların geçersiz sayılacağı iddia edilerek algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Seçimin adaletinden sorumlu Sandık Kurullarının bu asılsız bildirime itibar etmemeleri gerekmektedir.

Bizim Yüksek Seçim Kurulu’na yapmış olduğumuz dilekçede gelen 11.03.2019 tarih ve 2019/1463 sayılı kararda Yüksek Seçim Kurulu’ndan bağımsız adaya ayrılan alanın altına vurulan mührün geçerliliğine yönelik açıklama talebinde bulunmuştur. Söz konusu kararda ise cevaben 138 Sayılı genelgenin 42.maddesi dayanak gösterilmiştir. Ancak ilgili maddede bağımsız adaya ayrılan bölümün altına vurulan mühürlerin geçersiz sayılacağı yönünde bir hüküm bulunmamaktadır.

Ayrıca 138 sayılı genelgenin çeşitli hükümlerinde bağımsız aday/adaylara ayrılan bölüm ifadesi kullanılmıştır. Bağımsız aday/adaylara ayrılan bölüm, kalın bir çizgiyle diğer siyasi partilerin alanından ayrılmıştır. Buradan açıkça anlaşılıyor ki, tek bağımsız aday olması durumunda kalın çizginin sağ tarafında kalan bölümün tamamı tek bağımsız adaya aittir.
Anayasanın 67.maddesinde: “…Seçimler ve halkoylaması serbest, EŞİT, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre, yargı yönetim ve denetimi altında yapılır… “ hükmü de yer almaktadır.

Kaldı kı̇ geçtı̇ğı̇mı̇z seçı̇mlerde hepı̇nı̇zı̇n bı̇ldı̇ğı̇ gı̇bı̇ yüksek seçı̇m kurulu seçı̇m esnasında aldığı bı̇r kararla, arkasında sandık kurulu mühürü bulunmayan zarfları dahı̇ seçmenı̇n ı̇radesı̇nı̇n sandığa doğru bı̇r şekı̇lde yansıması ı̇çı̇n geçerlı̇ sayılması yönünde karar almıştır.
Tüm bu sebepler doğrultusunda oy pusulasında bağımsız adaya ayrılan sütunun alt tarafına vurulan oyların geçersı̇z sayılması seçmenı̇n ı̇radesı̇nı̇ hı̇çe saymak olacaktır. Bu sebeple oy pusulasında bı̇ze ayrılan alanın altına basılan mühürlerı̇n geçerlı̇ sayılacağı açıkça ortadadır.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Amisos haber

Samsun Haber

Son Dakika

Tema Tasarım | Osgaka.com