Ana Sayfa Eğitim, Samsun Haberleri 12 Mart 2018

OMÜSEM, İlk Bilirkişilik Temel Eğitimi’ni Tamamladı

OMÜSEM, İlk Bilirkişilik Temel Eğitimi’ni Tamamladı

Yeni kanun ile adli ve idari yargı alanında yürütülen her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için artık bu görevi yapacak kişilerin “Bilirkişilik Temel Eğitimi” almaları ve sertifika sahibi olmaları zorunluluğu getirilmesinin ardından,Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Dairesi tarafından yetkilendirilen Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun’da ilk eğitimleri verdi. Yeni dönem eğitimi ise 17 Mart’ta OMÜSEM’de başlayacak.

Adalet Bakanlığının 03/11/2016 tarih ve 6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 18 inci maddesine dayanılarak hazırlanan 3/8/2017 tarih ve 30143 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bilirkişilik Yönetmeliğinin 30’uncu maddesinde öngörülen bilirkişi olarak görev yapabilmek için zorunlu olan Bilirkişilik Temel Eğitimi, Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Dairesi tarafından yetkilendirilen Ondokuz Mayıs Üniversitesinde tarafından gerçekleştirildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezindeki(OMÜSEM) eğitimleri Prof. Dr.Hasan TahsinKeçeligil, Prof. Dr. Mustafa Tiftik,Yrd. Doç. Dr. Hatice Karacan Çetin ve Yrd. Doç.Dr. HandeÜnsalverdi.

Yargılama hukukunun genel ilkeleri, bilirkişilik mevzuat hükümleri, bilirkişinin taşıması gereken nitelikler, bilirkişinin yetkileri ve yükümlülükleri, bilirkişinin uyması gereken temel ve etik ilkeler, ispat faaliyeti ve bilirkişi incelemesinin usul ve esasları, teknik konu-hukuki konu ayrımına ilişkin usul ve esaslar ile rapor yazım usul ve tekniği teorik eğitim kapsamında,  UYAP Bilirkişi Bilgi Sisteminin kullanılması, katılımcıların bireysel veya heyet hâlinde sistematik teknikleri kullanma becerilerini geliştirmelerini sağlayacak örnek bir olaya ilişkin bilirkişi raporu düzenleme ile uygulama gözetimi faaliyetleri uygulama eğitimi kapsamında katılımcılaraanlatıldı.

Yeni Eğitim 17 Mart’ta Başlayacak

OMÜSEM yetkileri, yoğun ilgi gören eğitimin ikincisinin, 17 Mart’ta yapılacağı bilgisini verilirken; OMÜSEM’in kurumsal web sitesinden ayrıntılı bilgiye ulaşılabileceği de ifade edildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

İlkadım’da Kardeşlik Gecesi

İlkadım’da Kardeşlik Gecesi

Amisos haber

Samsun Haber

Son Dakika

Tema Tasarım | Osgaka.com