Ana Sayfa Ekonomi, Güncel 6 Aralık 2017

Türk Fındığına İtalyan Yatırımı

Ferrero, " Değerli Tarım Uygulamaları" ile Türk fındığında üretim miktarı ve kalite arasında doğru orantı oluşturma için çalışma başlattı
Türk Fındığına İtalyan Yatırımı

Ferrero Tarım Direktörü Ersin Arısoy” Önümüzdeki beş yılda Türk fındığının verim ve kalite düşüklüğünü gidermek için 120 milyon lira harcama yapacağız” dedi.

Türk Fındığının uluslararası pazarda etkin olmasını hedeflediklerini ve bu amaçla Türkiye’de verim ve kalite düşüklüğünü gidermek için “Değerli Tarım Projesi” uyguladıklarını söyleyen Ferrero Tarım Direktörü Ersin Arısoy,” Türk fındığı kaliteli ancak bahçede yapılan yanlışlar kalite düşürüyor” diye konuştu.

Ferrero tarafından üretim alanında yapılan çalışmalarla ilgili basın mensuplarına bilgi vermek amacıyla İstanbul’da düzenlenen toplantıda konuşan Ferrero Tarım Direktörü Ersin Arısoy, Türkiye’nin son 10 yılda uluslararası alanda büyük bir pazar kaybettiğine dikkat çekerek Türk fındığının hak ettiği yere ulaşması için mutlaka kaliteli üretimi gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etti.

Türk fındığının verim ve kalite düşüklüğünü gidermek için çalıştıklarını ve model bahçelerde yüzde 30’un üzerinde verim ve yüzde 4 oranında da randıman artışı sağladıklarını anlatan Arısoy, şöyle dedi:

50 BİN ÇİFTÇİYE ULAŞACAĞIZ

” Fındık tarımının gerçek bir reforma ihtiyacı var. Bunun için, bu yılın başından beri 40 bin bahçe ziyareti ile 257 bin dekar arazi ve 16 bin 900 çitçiye ulaştık. 100’e yakın bahçe organizasyonu. 8 bini aşkın çiftçiye modern tarım uygulamalarını gösterdik. Geride bıraktığımız 5 yılda 35 milyon lira harcayarak, 35 bin çiftçiye ulaştık. Önümüzdeki yıllarda 120 milyon lira harcama ile 50 bin çiftçiye ulaşmayı hedefledik. Türkiye dünya fındık üretiminde yüzde 71’lik payla ilk sırada yer alırken verimlilikte son sırada yer alıyor” dedi.

Modern ve makineli tarım yöntemiyle verim ve kaliteyi arırırken, ürün maliyetlerini de düşürmeyi hedeflediklerini ve bunda da başarılı olduklarına dikkat çeken Arısoy, “Model olarak seçtiğimiz ve birebir ilgilendiğimiz bahçelerimizde çiftçilerimizin aynı maliyetle yüzde 30’un üzerinde verim, yüzde 3-4 de randıman artışı sağladıklarını tespit ettik. Fındıktaki gizli çürük oranını düşürdük. Tüm bunları şimdiye kadar 69 ziraat mühendisi ve 20 sosyal çalışma uzmanı ile becerdik. Türkiye’nin gelecekte fındıktaki gücünü kaybetmemesi için, bu işleri domino etkisiyle herkese ulaştırmamız lazım” dedi.

DOĞRU ORANTILI OLMASI GEREK

Toplantıya video konferans yöntemiyle bağlanan Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso’da, Ferrero’nun fındıkta temel tedarikçisinin Türkiye olduğunu söyleyerek, “Ancak dünya üretimindeki yüksek payı ile ilk sırada yer almasına rağmen, birim alandan elde edilen verimde altıncı sırada yer alıyor. Bunu üretimdeki yükseklik ile doğru orantılı hale getirmek için çaba gösteriyoruz” diye konuştu. Amerika’da dekar başına üretimin 275 kilogram olduğunu belirten Gagliasso, Türkiye’de ise son yılların ortalaması ile bunun 100 kg dolayında gerçekleştiğine dikkat çekerek “Türkiye’de fındık tarımına yapılan en büyük yatırımlardan birini, verim ve kaliteyi arttırma amacıyla Ferrero, Değerli Tarım Uygulamaları ile gerçekleştiriyor” dedi.

TÜRK FINDIĞI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Ferrero Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Taşkın, Türk fındığının Ferrero için çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “Üretimde en önemli ham maddemiz olan fındık için çiftçinin yanındayız. Türk fındığına daha da değer katmaya çaba gösteriyoruz” diye konuştu.

Sosyal Sürdürülebilirlik Koordinatörü Melike Kıratlı da, 2017 yılında proje kapsamında 3 bin 331 eğitim gerçekleştirildiğini ve tarımda sosyal uygulamalar konusunda bilgi aktarımı ve paylaşımı yapıldığını bildirdi. Kıratlı, “Özellikle eğitimlerimize katılan kadınlar aracılığı ile verdiğimiz bilgileri ailelerine ve çocuklarına ulaştırmayı hedefledik. Bunda da başarılı olup, yaklaşık 20 bin kişiye dokunduk. Çocuk işçiliğinin önüne geçilmesi için herkes ve her kurum ile işbirliği yapıp, sosyal projeleri hayata geçirdik” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Amisos haber

Samsun Haber

Son Dakika

Tema Tasarım | Osgaka.com