Hürriyet Sağlık Sen Genel Başkanı Erdoğan Çakmak: Bize Gene Hüsran Gene Ayrılık Düştü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın günlerdir överek beklentiyi yükselttiği ek ödeme yönetmeliğinin boş çıktığını öne süren Hürriyet Sağlık Sen Genel Başkanı Erdoğan Çakmak," Tam anlamıyla dağ fare bile doğuramadı" dedi.

Resmi Gazetede yayımlanan Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğinin sağlık çalışanlarının yaklaşık yüzde 85'i için hüsran olduğunu öne süren Çakmak," Bakanlık bu yönetmelikle tabip dışı sağlık çalışanlarını, teknik hizmetler,  genel idare ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarını yok saydığını kanıtladı. Bu yönetmelik bir kez daha gösterdi ki; Sağlık Bakanlığı tabip dışı sağlık çalışanlarının da bakanlığı olmaktan çıkmıştır. Sağlık Bakanlığı hakkaniyet, adalet, eşitlik, çalışma barışı  ve mutlu çalışan gibi kavramları rafa kaldırmış, çalışma barışını bozan ve beklentilerden uzak bir yönetmelik hayata geçirmiştir.

Sağlık Bakanlığına karşı dur demesi gereken yetkili sendika ve küçük ortağının sosyal medyadan yönetmeliğin gözden geçirilmesi çağrısından başka yapabilecek bir şeylerinin kalmaması son derece acıdır. Üyelerini hak arama sürecine dâhil edemeyen, talimat almadan alanlara inemeyen, sağlık çalışanları için yapılan düzenlemelerin hiç birine müdahil olmayan hatta söz konusu düzenlemelerden haberdar dahi edilmeyen sözde yetkili sendika ve onun küçük ortağı sağlık çalışanlarının bu duruma düşmesinin en büyük sebebidir."dedi.

Yönetmelikle getirilen taban ek ödeme katsayıları arasında yaklaşık yedi kata varan farkın hiçbir adalet anlayışı ile izah edilemez olduğunu vurgulayan Başkan Çakmak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu yönetmelikle Sağlık çalışanları arasında toplam gelir düzeyi bakımından bir uçurum oluşacak ve çalışma barışı bozulacaktır.

Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanları unutulmuştur ve bakanlık tarafından aile sağlığı merkezlerinin sağlık hizmetlerinin bir parçası olarak görülmediği algısı ortaya çıkmıştır.

İzinli durumlarda ek ödeme kesilerek insani hak olan dinlenme hakkı ve yıllık iznimize de göz dikilmiştir. Disiplin

Cezası alanların ek ödemeleri kesilerek ikinci defa cezalandırılmasının hukuka aykırı olduğu bilindiği halde, bakanlık her konuda olduğu gibi bu konuda da bildiğini okumaya devam etmiştir.

Teşvik ek ödeme uygulaması ile, geçmişte olduğu gibi keyfiliğin, kayırmacılığın ve yandaşlığın önü açılmaya çalışılmıştır. Ayrıca teşvik ödeme konusunda da kime nasıl ne miktar ödeme yapılacağı ise tam bir muallâktır. Adil bir düzenleme olmadığı her halinden belli olan bu yönetmelik sadece çalışma barışını bozmaya hizmet edecektir. Aldığı ücretle geçim sıkıntısı çeken, her geçen gün alım gücü azalarak gelecek kaygısı yaşayan hizmetli, memur, teknik ve sağlık sınıfında bulunan çalışanları görmezden gelen bu anlayışı reddediyoruz. Bu sebeple Hürriyet Sağlık Sen olarak Tüm Türkiye ‘de 19.08.2022 tarihinde 1 gün iş bırakıyoruz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.