Aylık bağlama oranı (ABO) nedir? ABO hesaplaması nasıl yapılır?

SSK emeklisi olan veya olmayı bekleyen milyonlarca vatandaş ne kadar emekli maaşı alacağını, emekli maaşının yüksek olması için neler yapması gerektiğini merak ediyor. Yüksek emekli maaşı almanın yolu, sigorta primlerinin yüksek tutarlardan yatmasından ve buna bağlı olarak kazançların yüksek olmasından geçiyor. Yüksek emekli maaşında etkisi olan düzenlemelerden birisi de aylık bağlama oranlarıdır (ABO). Peki ABO hesaplamaları nasıl yapılıyor?

Emekli olacak çalışanların merak ettikleri sorulardan biri de emekli maaşı hesaplamasının nasıl yapılacağıdır. Peki yıllara, prim ödemelerine ve emekli olduğu sandığa göre farklılıklar gösteren sistemde emekli aylıklar nasıl hesaplanır? SSK’lıların emekli aylığı hesaplamasında üç ayrı dönem ve üç ayrı hesap var. Buna göre aylık bağlama oranları çalışma dönemlerine göre farklılık arz ediyor. Üç dönemdeki aylık bağlama oranları emekli maaşını doğrudan etkiliyor.

2000 yılı öncesi için ABO hesaplaması

Bu dönemde Ortalama Yıllık Kazanç üzerinden belirlenen gösterge sistemi kullanılmaktadır. Ortalama yıllık kazanç, ödenen sigorta primi dikkate alınarak hesaplanmaktaydı. Sigortalının 2000 yılı öncesine ait son 5 takvim yılındaki (üst göstergeden aylığa hak kazananlar için 10 takvim yılındaki) sigorta primleri toplamının 5’e ( ya da üst göstergeden aylığa hak kazananlar için 10’a) bölünmesiyle belirlenmekteydi.

Beş yıldan az hizmeti olan sigortalı için toplam matrah hizmet yıl sayısına bölünerek ortalama yıllık kazanç ve buna karşılık gelen gösterge tespit edilmektedir.

SSK’lıların emekli aylığı hesaplamasında üç ayrı dönem ve üç ayrı hesap bulunuyor

  • Aylık Bağlama Oranı, sigortalının toplam prim ödeme gün sayısının ilk 3600 günün her 360 günü için % 3,5, sonraki 5400 günün her 360 günü için % 2 ve daha sonraki her 360 gün için % 1,5 oranlarının toplamından oluşmaktadır.

Bu döneme ait bütün güncellenmiş kazançlar toplanır ve bu döneme ait prim gün sayısına bölünerek OGK (Ortalama Günlük Kazanç) bulunur. OGK 360 ile çarpılarak OYK (Ortalama Yıllık Kazanç) hesaplanır.

Bu dönem için Aylık Bağlama Oranı, sigortalının toplam prim ödeme gün sayısının;

• İlk 3600 günün her 360 günü için % 3,5,

• Sonraki 5400 günün her 360 günü için % 2,

• Daha sonraki her 360 gün için % 1,5 oranlarının toplamından oluşmaktadır.

Aylık ise ortalama yıllık kazancın 12’de birinin ABO ile çarpımı sonucu bulunan tutardır.

Anahtar Kelimeler:
ABOAylık Bağlama Oranı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.