80 Milyar Dolarlık Altın Rezervi Bulundu

Bakan Varank madeni ziyaret etti
Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde üretim gerçekleştiren TÜMAD Madenciliğe ait madeni, Varank ziyaret etti. Ziyaret için Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Çarmıklı, Nurol Holding Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Çarmıklı ve TÜMAD Madencilik A.Ş. Genel Müdürü Hasan Yücel hazır bulundu. Varank’ın ziyaretine aynı zamanda AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu , Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç eşlik etti.

Ziyareti sonrasında değerlendirmelerde bulunan Varank:

YILLIK 42 TONLUK ÜRETİM: Burası Türkiye’de altın, gümüş üretimi yapan önemli madenlerden bir tanesi. Çanakkale programımızda bu tesisi ziyaret etmek istedik. TÜMAD Madencilik Lapseki’de Türkiye’deki altın üretiminin yüzde 8’ini gerçekleştiriyor. Bu sene hedef, 3 buçuk ton altın, 2 buçuk ton gümüş üretmek. 2000 yılında Türkiye’de cevherler olmasına rağmen hiç altın üretimi yoktu. Türkiye’nin bütün altını yurt dışından ithal ediliyordu. 2000 yılından sonra madenlerimizin millileştirilmesi politikası çerçevesinde yıllık 42 ton altın üretimi gerçekleştiriyoruz.

800 İŞLETMEDEN BİRİ: Altın madenciliği stratejik bir alan. Şu anda Çanakkale bölgesinde tahminlere göre 80 ila 100 milyar dolarlık değere sahip altın madeni yatıyor. Burada maden işletmeciliği yapan firma sayımız çok az. TÜMAD Madencilik, dünya standartlarında üretim yapması, çevre ve üretim süreçlerinde aldığı tedbirlerle örnek işletmelerden bir tanesi. Dünyada bu tip üretim yapan 800 altın madeni var. Bunlardan bir tanesi Lapseki’de. Kanada’da madencilik yapan bir firma hangi standartlarda üretim yapıyorsa ondan belki daha iyi bir şekilde üretim yapan bir tesisimiz.

TOPRAK ALTINDA BIRAKILMAMALI: Altın, gümüş madenciliği Türkiye ekonomisi açısından elzem. Bununla ilgili çok ciddi ithalatlar olduğunu düşündüğümüzde bizim bu değerleri asla toprak altında bırakmamız gerekiyor. 800 kişi çalışıyor. Maaşları da sordum. Ortalama maaşların 12-13 bin lirayı bulduğu bir işletmeden bahsediyoruz. Yüzde 80-90 Lapseki’de Gelibolu’da yaşayan vatandaşlarımızın istihdam edildiği bir işletme.

KURALLAR ÇOK AÇIK: Madenler konusunda ülkemizde zaman zaman farklı tartışmalar olabiliyor. Ben açık konuşacağım. Bunların çoğunluğunun siyasi saiklerle olduğunu bilmemiz gerekiyor. Çanakkale bölgesinde 80 ila100 milyar dolarlık altın ve gümüş şu anda toprak altında yatıyor. Bunların gün yüzüne çıkarılması durumunda Çanakkale ekonomisinin geleceği durumu tahayyül etmemiz ve ona göre hareket etmemiz lazım. Dünya standartları ve almanız gereken tedbirler çok açık. Madencilik yaptıktan sonra sahaların rehabilitasyonu ile ilgili kurallar çok açık. Kurallara uyulduğu müddetçe madenciliği asla kötü bir uygulama olarak görmememiz, kamuoyuna yanıltmamamız lazım. ABD, Kanada ve Avrupa’da bu işler yapılıyorsa bizde de bunların önünün açılması gerekiyor.

MAKİNE EKİPMANLAR DA YERLİ: Altın madenciliğinde makine ekipmanlar konusu da çok önemli. Burada yerli üreticilerimiz, yerli şirketlerimiz var. Bu şirketteki önemli makine ekipmanların çoğu yerli olarak üretilmiş. Bunun sanayisinin de geliştirilmiş olması bizi açımızdan memnuniyet verici. Ben arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, böyle bir katma değeri ülkemize kazandırdıkları için. Bu madenleri biz buradan çıkarmamış olsaydık Türkiye’de satılan altını ithal etmek mecburiyetinde kalacaktık. Biz ülkemizdeki 42 tonluk üretimi arttırmak istiyoruz. Firmalarımızın önünü açacak işlere de önayak olmaya devam edeceğiz.

Madencilik üretiminin yüzde 17’si TÜMAD’tan
Balıkesir (İvrindi) ve Çanakkale (Lapseki) ‘de altın ve gümüş madenleri bulunan TÜMAD Madencilik A.Ş. 2021 yılında Türkiye’de üretilen 39 ton altın oranının 6,8 tonunu işletmesinden çıkardı. Böylece üretimin yüzde 17’si TÜMAD tarafından gerçekleştirildi. Bugüne kadar ise, işletme 18,2 ton altın ve 31,1 gümüş çıkardı.

TÜMAD’tan yerel istihdama destek
İşletmelerinin tamamında Türk mühendis ve işçilere yer veren TÜMAD, ‘yerel satın alma ve yerel istihdam politikası’ ile ilerlemeye devam ediyor. İşletmede çalışanların yüzde 70’i yerel halktan seçilirken, toplamda 2 bin personele sahip TÜMAD’ın 800 çalışanı ise Çanakkale Lapseki’de bulunarak istihdam ediliyor.

TÜMAD’tan çevreyi koruyan politika
Madenlerinde kuru atık depolama, filtre pres ile susuzlaştırma ve tamamen geçirimsiz kuru atık depolama alanı ile üretim gerçekleştiren TÜMAD’ın aynı zamanda Lapseki Altın ve Gümüş Madeni Birleşmiş Milletler Çevre Komisyonu’nun kurallarını  ‘sıfır hata’ ile hayata geçirerek sertifika almaya hak kazanan ilk Türk Maden İşletmesi özelliğini de taşıyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.